ANTHROPROPHH: Efekt słuchania pewnych płyt

anthroprophh

Paul Allen z opisywanej niegdyś przeze mnie grupy The Heads przynajmniej stawia sprawę jasno: kupował trochę za dużo płyt, pasjonował się za bardzo starą muzyką, zamiast kreować własną. Anthroprophh (uczę się tej nazwy od środy, więc proszę wybaczyć ewentualne literówki) jest trochę odpryskiem takiego stanu rzeczy. To bardzo kreatywna pod względem brzmieniowym, ale jednak reakcja na stare zespoły: Hawkwind, Ash Ra, Cluster czy Amon Duul. Dobre wzorce psychodelii podane w oprawie, którą trudno zdefiniować jako dzisiejszą. Czy nie o to chodziło całemu brytyjskiemu renesansowi psychodelii od lat 80.?

Czy można więc solowemu przedsięwzięciu Allena zarzucać wtórność? Pewnie tak, ale jak tu ją zauważyć w momencie, gdy na Twitterze wyznaje, co ostatnio kupił i stwierdzacie, że wysyłali mu te same płyty z tych samych sklepów. Jeśli tę odrobinę nieoryginalną formułę psychodelii – wyrazistszą muzycznie na stronie B – powiązać ze stroną edytorską przedsięwzięcia – srebrną, błyszczącą okładką i rozsmarowaną na niej niczym na plakatach horrorów nazwą, wyjdzie na to, że Allen wyczuł przynajmniej tych, do których sam się zalicza. Album Anthroprophh – podsunięty mi w Rough Trade przez sprzedawcę (bo zapytałem, co to za intrygująca muzyka akurat leci) – tworzy więc w pewnym stopniu obieg zamknięty: jest idealną płytą dla tych, którzy uwielbiają kupować płyty. Nie wróżę Allenowi z tym projektem wielkiej kariery dziś, ale kiedyś, na fali poszukiwań, płyta wróci i jak nic stanie się białym krukiem.

anthroprophh_rocketANTHROPROPHH
„Anthroprophh”

Rocket Records 2013
Trzeba posłuchać: „Entropy”.

One response to “ANTHROPROPHH: Efekt słuchania pewnych płyt

  1. What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views are nice in support of new visitors.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s