ANTTI TOLVI: Klasa Fin

antti_tolvi

Z różnych strzępków informacji na temat tego człowieka zdołałem się dowiedzieć, że ma 36 lat i studiował muzykę Indii. Grywał w zespołach Lau Nau i Rauhan Orkesteri. Rozmowy ze znajomym dziennikarzem muzycznym z Finlandii podczas niedawnego wypadu do Niemiec relacjonowanego na Polifonii  nie miał wiele do dodania – rzuciłem mu nazwisko Antti Tolvi, żeby sprawdzić, czy czasem w swojej niewiedzy na temat tego kraju nie przeczyłem jakiejś narodowej ikony, choćby i rozmiarów Leszka Możdżera. Otóż nie. Tolvi pasjonuje się transową stroną muzyki Wschodu, ale nie jest tak biegłym pianistą, a wirtuozeria nie jest też tym, co przyciąga do „Pianoketo”. Zresztą jego podstawowy instrument to saksofon. Ten wydany na podwójnym winylu (jedna strona = jedna kompozycja, a raczej improwizacja) album uśpiłby albo wprowadził w stan z pogranicza snu każdego, choć na razie niewiele osób decyduje się na to, co nawet rozumiem. Na medytację w końskiej dawce, jaką proponuje Fin, w środkach wyrazu impresjonistyczną, nawet puentylistyczną (cóż, skaza pokoleniowa: w liceum zabrali mi muzykę, a plastykę zostawili), nie ma na razie zbyt wielu chętnych, sądząc po frekwencji na jego soundcloudzie. Ale spodobałaby się pewnie kompozytorom pokroju La Monte Younga jako muzyka minimalistyczna, naturalna i nadająca się do wiecznych koncertów. Autor mógłby spokojnie wystąpić na tegorocznej edycji Unsoundu przed Charlemagne Palestine’em, albo jako support dla całonocnego koncertu muzyki do snu Roberta Richa. I nie jest to w żadnym razie próba naigrywania się z tej muzyki. Ona o prostu działa.

I jeszcze mały update, bo zapomniałem dodać wcześniej: Tolvi nagrał ten album techniką „sztucznej głowy”, a w zasadzie głowy prawdziwej – swojej, na której zamontował binauralne mikrofony, żeby oddać to, jak jej ruch wpływa subtelnie na parametry słyszalnego dźwięku.

anttitolvi_pianoketo_2xlp-recordANTTI TOLVI „Pianoketo”
Fonal 2013
Trzeba posłuchać: W całości, po części pewnie już przez sen.

3 responses to “ANTTI TOLVI: Klasa Fin

  1. Przypomina mi to Lubomyra Melnyka, ale na środkach uspakajających.

  2. Zachwycająca muzyka. Aż szkoda, że tak ciężko znaleźć więcej informacji na temat Tolvi. Z tego co tylko udało mi się znaleźć to jest on (czy był?) jednym z muzyków Lau Nau.

  3. Gra przypominająca zastosowanie organów kościelnych…Świetny wykon – nowy wirtuoz muzyki klasycznej. U mnie można zobaczyć różne kurs muzyczne i informatyczne, więc w razie zainteresowania także zapraszam:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s