Sienkiewicz vs Wagner

sienkiewicz_atom_wagner

Kiedy my przeżywamy rok Lutosławskiego, Niemcy – wiadomo – rok Wagnera, urodzonego w maju 200 lat temu. Ten akurat znacznie lepiej nadaje się do wszelkiego rodzaju przeróbek, w dodatku obarczony jest trudnymi kontekstami (o których pisała w „Polityce” Dorota Szwarcman) i aż się dziwię, że nie powstało dotąd więcej wydawnictw dekonstruujących jego utwory. Dziwię się też, że Deutsche Grammophon nie poświęciła mu kolejnego odcinka swojej słabo dość promowanej serii „Recomposed” (a byli w niej już Vivaldi, Ravel czy Mahler). Na szczęście nadrobiła to spółka polsko-niemiecka, która na dwóch stronach winyla wydanego pod egidą Recognition i Goethe-Institut przedstawiła dwa luźne wspomnienia wielkiego Ryszarda. Autorami są Jacek Sienkiewicz i Atom TM.

Uwe Schmidt przedstawił wariację na temat potężnych Wagnerowskich akordów, pocienionych tu nieco i rozpływających się w ambientowe plamy o dość jednak niepokojącym, narastającym dynamicznie i całkiem emocjonalnym charakterze („Tristan Chord Studio”), a Sienkiewicz w „The Phantom of Bayreuth” schował ducha niemieckiego kompozytora głęboko pod minimalistyczny, syntetyczny rytm. Gdyby rzecz wyszła w DG, pewnie zebrałaby spore owacje, a tak przechodzi zaskakująco niezauważona. Sam bym to przeoczył, gdybym nie znalazł tej płyty w nowej kawiarni/sklepie z winylami Nie Zawsze Musi Być Chaos w Warszawie. Na szczęście mam. I pozostawała ostatnio na wysokiej rotacji.

sienkiewicz_atomATOM TM & JACEK SIENKIEWICZ „Wagner – Zwei Abhandlungen”
Recognition 2013
7/10
Trzeba posłuchać: z obu stron po prawie 11 minut, płyta 12″, raczej na 45 obrotów, choć na 33 słucha się tego też, jak to dziś bywa, bardzo dobrze.

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s