GRUPPO NPS i przyjaciel z Polski

Trzynaście urządzeń wypełniających ich studio w Padwie – włącznie ze wzmacniaczami i głośnikami – to nawet w latach 60. nie było wiele. Może dlatego Gruppo NPS bywali gośćmi w Polsce. Formacja działająca od 1964 roku wokół młodego inżyniera dźwięku Ennio Chiggio i pianistki-kompozytorki Teresy Rampazzi miała – niczym ich włoscy przodkowie, futuryści – sporo do zaproponowania w warstwie ideologicznej. Mówiąc krótko: żadnych emocji, żadnego pójścia na żywioł, nieprzewidywalności w występach na żywo. Ich utwory były studiami naukowymi na temat poszczególnych cech utworu, elementów dźwięku itd. Tytuły w rodzaju „Interferenze 2”, „Freq. Mod. 2” czy „Filtro 1” mówią same za siebie. Ale jako dźwiękowe doświadczenia – mimo niedoborów sprzętowych – świetnie zniosły próbę czasu.

Dzisiaj dorobek Gruppo NPS prezentuje Die Schachtel, kronikarska firma z Mediolanu zajmująca się przede wszystkim – jak ostatnio nasz Bołt na polskim rynku – porządkowaniem archiwum włoskiej muzyki elektronicznej. Pięknie wydany album Gruppo NPS spokojnie mógłby ukazać się dziś nakładem Raster-Noton albo PAN Records, względnie w Faitiche Jana Jelinka. Nawet archaicznie brzmiące generatory są czymś na tyle oryginalnym, by robić wrażenie w czasach komputerów, uwagę przyciąga także notacja graficzna grupy, pokazana w dołączonej do płyty książeczce.

Z opisu utworów wiedziałem od razu, że elementy niektórych były nagrywane w Studiu Eksperymentalnym PR w Warszawie. Uważna lektura „list płac” uświadomiła mi jednak, że Bohdan Mazurek (ostatnio przypomniany wydawnictwem Bołta właśnie) pełnił tu większą rolę niż tylko gościnny inżynier dźwięku. Komponował i udostępniał grupie całe moduły utworów. Figuruje wśród autorów czterech utworów, z czego jeden – dwuczęściową kompozycję „Masse” – stworzył razem z Teresą Rampazzi. Czyżby to ona była tą słynną osobą z Polski, dla której napisał już w latach 80. „List do przyjaciół”? Wiemy, że lubił Włochy, mógł więc tam mieć więcej znajomości, ale nie mam pojęcia, czy to nie jest Ragazzi. Coś jednak czuję, że owszem.

W każdym razie mam nadzieję, że na przykładach serii takich jak ten Die Schachtel wzorować się będą teraz wydawcy kolejnych tytułów tak pięknie rozpoczętego cyklu o Studiu Eksperymentalnym. O reedycjach muzyki ze studia pisałem już tutaj.

GRUPPO NPS „Nuove proposte sonore”
Die Schachtel 2011
8/10
Trzeba posłuchać:
Końcówka płyty – „Filtro 1″,”Hardlag”.

2 responses to “GRUPPO NPS i przyjaciel z Polski

  1. Zajrzyjcie na http://www.scena.machina.pl/intro , Machina wykazała się fajną inicjatywą- zrobiła konkurs dla offowych artstów. Teraz etap głosowania, także wszystko w rękach internautów, bo nikt nie trzepie tu kasy na smsach 😛

  2. Pingback: 2+11 archiwaliów roku 2011 | Polifonia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s