Od 6.00 rano Dwójka zacznie wysyłać S.O.S.

Alog, Alva Noto, Oren Ambarchi, Laurie Anderson, Aphex Twin, Atom Heart, Derek Bailey, William Basinski, Biosphere, Blir, Burial, David Byrne, John Cale, Mira Calix, Charalambides, cOH, Colleen, Alice Coltrane, The Cracow Klezmer Band, Toumani Diabate, Bill Dixon, Brian Eno, Ekkehard Ehlers, eRikM, ES, Mark Feldman & Sylvie Courvoisier, John Fahey, Fennesz, Luc Ferrari, Erik Friedlander, Burnt Friedman, Fred Frith, Bruce Haack, Chihei Hatakeyama, Tim Hecker, Ryoji Ikeda, Islaja, Jazkamer, Philip Jeck, Jan Jelinek, Zbigniew Karkowski, Kemialliset Ystavat, Steve Lacy, Gyorgi Ligeti, Francisco Lopez, Machinefabriek, Lionel Marchetti, Lasse Marhaug, Masada, Matmos, Rob Mazurek, Nico Muhly, Jim O’Rourke, Paavoharju, Pixel, Maja Ratkje, Steve Reich, Steven Reid, Marc Ribot, Terry Riley, Jamie Saft Trio, Janek Schaefer, Matthew Shipp, Spring Heel Jack, Spunk, Squarepusher, Stars Of The Lid, Karlheinz Stockhausen, Sun Ra, Supersilent, Nobukazu Takemura, Martin Tetreault, Throbbing Gristle, Rafael Toral, Ali Farka Toure, Triosk, Ken Vandermark, White Noise, Wooden Wand & The Vanishing Voice, Robert Wyatt, Six Organs Of Admittance, Sonic Youth, Susumu Yokota, Otomo Yoshihide, La Monte Young, Hector Zazou, Z’ev, John Zorn, Zu. Tych i wielu innych poszukujących artystów mieliśmy okazję prezentować w czasie naszych dwójkowych audycji od kilku lat, wspólnie z Jackiem Hawrylukiem (szczegóły na hch.blox.pl). Goścmi w studiu lub telefonicznie byli między innymi Krzysztof Bober (Plateaux), Bionulor, M. Bunio S., Marcin Dymiter, Rafał Gorzycki, Jarek Grzesica, Tomasz Gwinciński, Jacaszek, Wojt3k Kucharczyk, DJ Lenar, Wojciech Mazolewski (Pink Freud), Jakub Mikołajczyk (Monotype), Mirt, Robert Piotrowicz i Anna Zaradny (Musica Genera), Paweł Szamburski, Mikołaj Trzaska.

Nie wyobrażam sobie, żeby nie istniała Dwójka  – chociażby dlatego, że 90 procent z wymienionych artystów już na zawsze zniknęłaby w Polsce z fal radiowych. Nie mówiąc o tych wszystkich, których my nie prezentujemy, a które stanowią o charakterze Programu II – od muzyki współczesnej, po ludową. Jestem tylko okazjonalnym współpracownikiem tego radia, nie jestem uzależniony finansowo od jego istnienia, ale słuchałbym go nawet wtedy, gdybym dla niego nie pracował. I wiem, że nie dzieje się tam najlepiej pod względem finansowym. Wiem też, że to radio robione „po taniości” nie ma sensu, bo nie ma sensu utrzymywać jedynej kulturalnej stacji w kraju, jeśli miałaby być robiona byle jak. A wśród szumu związanego z dyskusją o TVP, która prawdopodobnie nigdy już nie będzie telewizją misyjną, gubi się świadomość misji PR II. Bardzo nie lubię listów otwartych i akcji obrony, ale ten protest ma sobie taką kulturę i świadomość, jaka pasuje do Dwójki.

Szczegóły protestu pracowników radia tutaj. Możecie włączyć Dwójkę dziś od 6.00 rano i niczego innego nie usłyszycie. Ale może lepiej zareagować teraz i coś zrobić, bo może następnego ranka nie usłyszycie już po prostu niczego.

4 responses to “Od 6.00 rano Dwójka zacznie wysyłać S.O.S.

  1. Kiedy słucham lub oglądam jakąkolwiek dyskusję na temat sensu istnienia abonamentu to wszyscy niestety skupiają się wyłącznie na TVP i jej mitycznej a nawet mistycznej misji zamkniętej w haśle „Teatr Telewizji”. Osobiście go płacę choć znajomi od miesięcy wypominają mi moje „frajerstwo”. Wolałabym jednak, żeby 100% wpłaconych przez mnie pieniędzy poszło na radio, a nie na cztery kanały wątpliwej jakości narodowej wizji, których nie oglądam prawie wcale. Poza tym od kilku lat korzystam z usług jednej z telewizji cyfrowych. Dlaczego w jej cenie nie zawrzeć opłaty za publiczne media? Wtedy ściągalność byłaby wyższa.

    • Można płacić tylko abonamet za radio. Jest to 5,30 zł miesięcznie zamiast 17.00 za radio i telewizję. Nie namawiam, bo należy zabiegać o zmianę myślenia i działania polityków wobec publicznych mediów mediów „po całości”.

  2. Przykro mi Panie Bartku z powodu Dwójki, bo to kolejny dowód na to, że w Polsce kulturę mają tylko bakterie w jogurcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s