Więcej demokracji

SPRING HEEL JACK
„Songs & Themes”
Thirsty Ear 2008
>>>>5<

Amazon podpowiada mi, że tę płytę kupiłem 24 lutego. Cztery miesiące to w sumie niezły czas, gdy się wciąż chce obcować z albumem i wciąż na nowo go słuchać, sami pewnie przyznacie. Ten na początku wydawał mi się pewnym rozczarowaniem. Frenetycznych improwizacji znanych z „Masses” i „Amassed” jakby brak. Nie ma też klasycznego charakteru „The Sweetness of the Water”, na której mieliśmy już stuprocentowy zespół jazzowy. Czyli powinno być niebezpiecznie, bo to bardzo dobre płyty były.
Co się zmieniło? SHJ jest formacją bardziej demokratyczną, panowie John Coxon i Ashley Wales to dziś tylko współautorzy płyty, którzy mają równorzędnych partnerów (albo – jeśli ktoś na to patrzy z perspektywy fana jazzu – sami są równorzędnymi partnerami…) w osobach obytego na muzycznej scenie Roya Campbella jr., kapitalnego trębacza, dalej doświadczonego (72 lata!) duńskiego saksofonisty Johna Martina Tchicai, wreszcie świetnie wzbogacającego brzmienie płyty wibrafonisty Orphy Robinsona. A to jeszcze nie pełny skład – jest basista John Edwards, po raz kolejny pracujący w Spring Heel Jack, jest wreszcie J Spaceman, znany lepiej jako Jason Pierce. Nie bez kozery te wszystkie nazwiska widnieją na ascetycznej (i brzydkiej, trzeba to przyznać) okładce obok nazwy grupy i tytułu albumu. To jest efekt zbiorowego działania, ale nie wyimprowizowany na poczekaniu, tylko przemyślany kompozycyjnie, ulepiony z niezwykłej klasy melodii („Dereks”!), nie uciekający przesadnie na elektroniczne podwórko, mimo że przecież Spring Heel Jack to kiedyś był drum’n’bass… Dziś to dużo, dużo więcej niż bębny i bas.
Rośnie i rośnie ta płyta, już teraz bezwzględnie jedna z moich ulubionych w ostatnich miesiącach – aż się boję, co z tego wyniknie do końca roku.

One response to “Więcej demokracji

  1. no właśnie! shj? przecież to absolutnie dnb, tyle razy katowałem…

    jazz, powiadasz?
    amazon?
    i że warto?

    zawsze było warto, wezmę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s